Eğitim Rehberi • Denklik Durumu
foto_denklik_durumu.jpg

Denklik Konusunda Her Söylenene İnanmayınız

Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK'ten onaylatmadan, bu bilginin doğrulandığına kesinlikle inanmayız.

Akraba, tanıdık veya arkadaşlarınızdan daha önce yurtdışında okuyup, almış oldukları diplomanın denkliği YÖK tarafından tanınmış olanlar olabilir. Ancak, sakın “ben de aynı yere gidersem alacağım diploma da nasılsa tanınır” diye düşünmeyin. Çünkü yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve bazıları tarafından verilen diploma ve dereceler tanınmamaktadır. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra mutlaka YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak gideceğiniz üniversitelerin ve programın tanınıp tanınmadığını öğreniriz.

Yükseköğretimlerini yurtdışında yapmak isteyenlerin mutlaka o yıl ki ÖSS'ye girmiş olmaları ve ön lisans programları için ilgili alan türünde 160 ve daha fazla, lisans programları için ise ilgili alan türünde 185 ve daha fazla puan almış olmaları gerekmektedir. YÖK'e diploma denklik başvurusu sırasında, bu koşulların sağlanması durumunda ise diploma denklik başvuruları kabul edilmemektedir.

Ukrayna’daki Yüksek Öğretim kurumlarından alacağınız diplomalar Lizbon antlaşması ile tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu anlaşma ile dilediğiniz Avrupa Birliği ülkesine yatay geçiş yapma hakkına sahipsiniz. Ukrayna'da üniversite okumak isteyenlerin belki de en çok merak ettikleri konu okumayı düşündükleri üniversite ve bölümlerin YÖK tarafından kabul edilip, edilmediği yani denkliğinin olup olmadığı meselesidir. Kiev'de bulunan Kiev Politeknik Üniversitesi (KPI) ve Kiev Taras Sevchenko birlikte Odessa'da bulunan I.I Mechnikov Odessa Milli Üniversitesi YÖK tarafından tanınan  üniversitelerdir. Fakat bu tanınma bütün bölümleri kapsamayıp sadece bilgisayar müh, elektrik-elektronik müh, makine mühendisliği ve matematik gibi bazı birkaç bölümle sınırlıdır (Tanınan bölümlere ayrıntılı olarak üniversiteler linkinden ilgili üniversitelerin sayfalarından bakınız, tıkla)  Yani bu bölümlerde denklik alarak okumak isteyen adaylar 2007-2008 ÖSS kılavuzunda bu bölümleri tercih etmeli ve kazanmaları gerekiyor. Bu seçeneğin dışındaki tüm fakülte ve bölümlere öğrenciler kayıt olabilirler fakat denklik beklentisi içinde olmamaları gerekir. Bu konu ile ilgili bakın YÖK ne diyor ..

"Bu üniversitelerin kılavuzda yer alan programlarına ÖSS sonucuna göre ÖSYM tarafından yerleştirilmeyenler ile bu üniversitelerin kılavuzda yer almayan diğer programlarından veya belirtilen ülkelerin kılavuzda yer almayan diğer üniversitelerine ait programlarından mezun olanların diploma denklik başvuruları reddedilecektir. Açıklamanın YÖK'ün sitesinden okumak için tıklayınız


YÖK Denkliği Ne Kadar Gerekli?

Kurulduğu günden bu güne sistemin kanayan yarasıdır aslında YÖK. Hiçbir iktidara yaranamamış, ve her dönemde varlığı sorun olmuştur, eleştirilmiştir. Tüm bunları düşündüğümüzde ve denkliğin Türkiye'deki etkisini de düşündüğümüzde YÖK denkliği olsa tabi ki çok iyi olur, fakat denklik olmaması demek de aşılması çok zor bir sorun değildir, tabi herkes için bu geçerli değildir.


YÖK Denkliği Ne Anlama Geliyor?

Yüksek Öğretim Kurumu yani YÖK'ün vermiş olduğu denkliğin kanuni anlamı şudur, üniversite eğitiminin resmi olarak geçerli olması için eğitimin YÖK e bağlı bir yerel üniversiteden ya da YÖK ün onay verdiği bir yabancı üniversiteden alınması gerekmektedir.


YÖK Denkliği Olmasa Ne Olur?

 Yüksek Öğretim Kurumu yani YÖK'ten onaylı bir üniversiteden mezun olduğunuzda resmi olarak üniversite mezunu sayılırsınız, bu sayede askerliğinizi asteğmen olarak yada kısa dönem erbaş olarak yapma imkanı bulmuş olursunuz. YÖK Denkliği olmadan okuyan bir birey için değişen tek şey Üniversite mezunu olmanızı gerektiren kamu görevlerine kabul edilmemek ve askerliğinizi uzun dönem er olarak yapmaktır, bunun dışında hayatınızda değişen hiçbir şey olmayacaktır.

Bu noktada özel sektörde faaliyet gösteren bizlerinde bir bakış açısı olarak da görüşlerimizi açıklayarak bu konuda kafası karışan adaylara bir hatırlatmada bulunmakta fayda var. YÖK denkliği özel sektörde çok da dikkate alınan bir husus değildir. Çünkü özel sektör sizin nereden mezun olduğunuzdan çok çalıştığınız firmaya katacağınız değeri dikkate alacaktır. Bu noktada yurtdışı eğitim şansını iyi değerlendirip kendini iyi yetiştiren, diline hakim genç arkadaşlar Türkiye'de okuyan akranlarından hiç de geri kalmayacaklardır.

Yani üniversite okuma idealinizde devlette çalışmak, kamu görevlisi olmak yoksa YÖK denkliğini çok da umursamanıza gerek yok. 185 barajını aşmış iseniz, Ukrayna'daki türk büyükelçiliğinde sizin adınıza açılacak özel öğrenci dosyası sayesinde daha sonra YÖK'ün açtığı denklik sınavlarına girerek diplomanızı denk saydırma şansınızda bulunsa da bunun çok zor olduğunu belirtmekte fayda var. Zaten, Uzun vadede Avrupa Birliği uyum çalışmaları sonucunda denklik sorunu da kalmayacaktır. AB ülkelerinde denk olarak görülen tüm diplomalar, ülkemizde de denklik kazanacaklardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.bulgaristandaegitim.com bir İdealsas® Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'na ait bir site olup içerisindeki yazı, video ve resimlerinn hangi amaçla olursa olsun izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Copyright - 2008
İdealsas Kurumsal Sayfası English Site Haritası Mail Gönderme İdealsas Yurtdışı Eğitim Dergisi Ana Sayfa Ukrayna Öğrencilerimizin Görüşleri Ukrayna'da Eğitimin Avantajları Online Bilgi ve İstek Online Kayıt Ukrayna Eğitim DanışmanlığımızUkrayna'daki Üniversitelerin Fiyat Tablosu İletişim Bilgilerimiz