Eğitim Rehberi • Üniversite Eğitimi • Odessa Politeknik Üniversitesi (OPU)
Odessa Politeknik Üniversitesi

Odessa şehrinin en güzel caddelerinden birinde, aslen bir enstitü olarak 1918 yılında kurulan Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi, gelecekteki mühendislerin ve bilimsel personelin çalışmasını sağlayan en büyük Güney Ukrayna merkezidir.

Odessa Politeknik Üniversitesi Alt Başlıkları

 

Üniversite Hakkında

Kampüsteki 13 bina içerisinde akademik departmanlar, laboratuarlar, 1 kütüphane, 5 okuma salonu yer alır. Üniversitenin spor kompleksi, 7 profesyonel spor salonu, yüzme havuzu, atış poligonu ve tenis kortlarından oluşmaktadır.

OPU eğitim potansiyelinin bu şekilde tanınması daha fazla gelişmeye yararlı olur ve dünya çapındaki diğer üniversitelerle uluslar arası bağlantılarını kuvvetlendirir. Ayrıca UNESCO, Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ve Uluslararası Eğitim Programları Genel Acentası ile işbirliği içerisindedir.

Şu anda üniversitede öğrenim gören yaklaşık 9000 öğrencinin 400 kadarını 34 değişik ülkeden gelen yabancı öğrenciler oluşturur. Eğitim yılı şubat ve eylül başlangıçları ile iki dönemden oluşan okulun eğitim dili Rusça ve Ukraynaca’dır. Öğrenciler Hazırlık Fakültesi’nde 1 sene Rusça veya Ukrayna’ca yabancı dil dersleri, gene seçtikleri dile göre bilimsel terminoloji ve doğa bilimleri üzerine temel disiplinleri görür.

Üniversite, eğitim ve araştırma programları olan TEMPUS ve COPERNICUS’ta yer alır; ayrıca Avrupa, Asya ve ABD’deki 28 yüksek okul ve üniversite ile işbirliği anlaşması vardır.

Başa DönÜniversitedeki Fakülte ve Bölümler

Makine Yapımı Enstitüsü
Endüstri Teknolojileri Enstitüsü
Kimya Mühendisliği Fakültesi
Elektrik (ısı, su, fuel, nükleer güç) Mühendisliği Enstitüsü
Elektrik Mühendisliği Enstitüsü
Radyo-elektronik ve Telekomünikasyon Enstitüsü
İşletim Sistemleri Enstitüsü
İş, Ekonomi ve Enformasyon Teknolojileri Enstitüsü
İnsan Bilimleri Fakültesi

Başa DönUkraynaca Dışında Eğitim Yapan Bölümler

Yabancı dilde eğitim verilen bir bölüm bulunmamaktadır.

Başa DönÜniversitenin Sosyal İmkanları

Ayrıca, Karadeniz kıyısında Chayka isminde açık hava sporları ve sağlıklı yaşam merkezi bulunur. Yaklaşık 3000 öğrenci tatillerini burada geçirir. OPU Öğrenci Sarayı, ilginç bir konser seyredilebilecek veya kişinin kendi performansını sergileyebileceği, şehrin en modern kültür merkezlerinden biridir. Üniversite Öğrenci Tiyatrosu ise izleyicilerin gönlünde taht kurmuştur. Üniversitenin Avrupa Üniversiteler Birliği ve Üniversiteler Uluslararası Birliği’ndeki üyeliği araştırmaların yönlendirilmesi ve modern eğitim sistemi olarak ele alınan öğrenme aktiviteleri içindeki gelişmenin arttırılmasına hizmet eder

Başa DönÜniversitenin Yurt İmkanları ve Ücretleri

Temizlik hizmetlerinin verildiği, eğlence faaliyetlerinin ve sağlık merkezinin bulunduğu, 5000 kadar öğrencinin konaklayabileceği 8 öğrenci yurdu vardır.

Başa DönÜniversite İletişim Bilgiler

Odessa Politeknik Üniversitesi
(Odessa National Polytechnic University)

1, Shevchenko ave, Odessa, 65044, Ukraine
Phone: +38 0482 225021
Fax: +38 0482 344274

www.opu.ua

Başa Dön

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.egitimdeukrayna.com bir İdealsas® Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'na ait bir site olup içerisindeki yazı, video ve resimlerinn hangi amaçla olursa olsun izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Copyright - 2008
İdealsas Kurumsal Sayfası English Site Haritası Mail Gönderme İdealsas Yurtdışı Eğitim Dergisi Ana Sayfa Ukrayna Öğrencilerimizin Görüşleri Ukrayna'da Eğitimin Avantajları Online Bilgi ve İstek Online Kayıt Ukrayna Eğitim DanışmanlığımızUkrayna'daki Üniversitelerin Fiyat Tablosu İletişim Bilgilerimiz